SEZON 2023

Sezon udostępniania ośrodka dla turystów w roku 2023  trwał od 1 lipca do 15 października. Przy czym, ze względu na problemy kadrowe i zmianę na stanowisku kustosza, nie było ciągłości w dyżurowaniu. W dniu 17.07.2023 r. uchwałą nr 10/XXI/2023 Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK formalnie mianowany został na to stanowisko Witold Grodzki. Praktyczne przekazanie ośrodka nastąpiło w dniach 28-29.07.2023 r. W sierpniu za wyjątkiem kilku dni, udało się utrzymać codziennie dostępność ośrodka dla turystów. Dodatkowo kustosz przeprowadził kilka weekendowych dyżurów w okresie jesiennym. Do końca roku kalendarzowego jeszcze dwukrotnie udostępniono ośrodek. W listopadzie na prośbę organizatorów Koleżeńskiego Spotkania Przewodnickiego w schronisku Pod Małą Rawką oraz w grudniu na potrzeby realizacji programu „Odkryj regiony" dla TVP Rzeszów.

W cały sezonie ośrodek odwiedziły 633 osoby, a w seansach filmowych wzięło udział 105 osób.

Terenowy Referat Weryfikacyjny GOT działał z przerwami. Szczegółowe sprawozdanie sporządził przewodniczący TRW GOT Kol. Adam Kucharski.

Obsada ośrodka:: Adam Kucharski (pełniący obowiązki kustosza do 29 lipca 2023), Witold Grodzki (kustosz od 29 lipca 2023), zastępca kustosza Wojciech Geło oraz: Grzegorz Guzik, Feliks Królikowski, Aleksandra Jaskuła, Barbara Trzaskowska, Ewa Skotnicka, Robert Szucio. Osoby wspomagające działalność ośrodka: Grzegorz Piątek (Radom), Magdalena Szucio (Krosno/Warszawa), Marcelina Kucharska (Warszawa).

Reaktywowano działalność Górskiej Stacji Badawczej, w ramach której zorganizowano jedną wycieczkę badawczo - szkoleniową. Dzięki uzyskaniu zgody od wicedyrektora BdPN dra Stanisława Kucharzyka udało się zapoznać z unikatowymi terenami na trasie Bukowiec n/Sanem - Potasznia - Przełęcz Bukowska - Kińczyk Bukowski - Bukowiec n/Sanem. W wycieczce wzięło udział 10 osób. W ramach działalności wydawniczej wydano drukiem sprawozdanie z wycieczki badawczo-szkoleniowej w formie broszury.

Czynnie włączono się w obchody 50-lecia Bieszczadzkiego Parku Narodowego poprzez skierowanie życzeń oraz udział w spotkaniu informacyjno-szkoleniowym zorganizowanym dla przewodników turystycznych, które odbyło się 09.12.2023 r. w Ośrodku Naukowo Dydaktycznym BdPN w Ustrzykach Dolnych.

Prowadzono rozmowy w sprawie pozyskania nowych eksponatów do tworzenia wystaw czasowych.

Udzielono konsultacji Komendantowi Straży Granicznej w Stuposianach w zakresie lokalizacji przedwojennego posterunku w Beniowej.

Opracowano wzór dokumentu firmowego do zastosowania w korespondencji oraz materiałach informacyjnych ośrodka.

Do biblioteczki ośrodka pozyskano nowe materiały.  Wojciech Geło przekazał 58 szt. różnego rodzaju przewodników, broszur i różnych materiałów reklamowo - promocyjnych o tematyce turystycznej i krajoznawczej, Rafał Barski z wydawnictwa Ruthenus z Krosna przekazał 6 książek. Wszystkie te materiały zostaną zinwentaryzowane i wprowadzone do księgozbioru.

W czasie dyżurów oprócz udostępniania zbiorów i weryfikacji GOT wykonywane były prace gospodarcze. Pomalowany został sufit w toalecie, odgrzybiono i odświeżono część prysznicową. Przeprowadzano regularne koszenie trawników wokół budynku, przycięte zostały gałęzie drzew i krzewy wokół ogrodzenia, dzięki czemu wyraźnie poprawiono widoczność ośrodka od strony drogi. Rozpoczęto starania o pozyskanie środków niezbędnych do wymiany stolarki okiennej oraz remontu komina.

Pomocą w działalności Ośrodka, jak zawsze służył personel i zarządzający Hotelem Górskim PTTK w Ustrzykach Górnych.