SEZON 2024

Sezon udostępniania Ośrodka dla turystów w 2024 roku trwał od 30 maja do 26 października. Przy czym, ze względu na  problemy kadrowe dyżurowano w wybrane weekendy wiosenne i jesienne oraz niepełny okres wakacyjny.  Łącznie Ośrodek  udostępniony był do zwiedzania dla turystów przez ok. 70 dni. W całym sezonie ośrodek odwiedziło 760 osób, a w seansach filmowych i prelekcjach wzięło udział 84 osoby. W okresie wakacyjnym działał Terenowy Referat Weryfikacyjny GOT.

Dodatkowo w pierwszej połowie roku do końca maja prowadzone były dyżury gospodarcze i szkoleniowe. W tym czasie przygotowano i zrealizowano bardzo ważną inwestycję remontową, polegającą na wymianie stolarki okiennej  na parterze tj. w obu izbach muzealnych, kuchni i pokoju kustosza.

Obsada Ośrodka: kustosz Witold Grodzki, zastępca kustosza Wojciech Geło, przewodnicy muzealni: Grzegorz Guzik, Adam Kucharski, Feliks Królikowski, Aleksandra Jaskuła, Barbara Trzaskowska, Ewa Skotnicka. Po raz pierwszy dyżurowali: Andrzej Ryłko z Rajczy i Dominika Dudek z Chrzanowa. Osoby wspomagające działalność ośrodka: Wojciech Guzik z Głowienki koło Krosna, Jolanta Grodzka z Krosna, Marcelina Kucharska i Rafał Godlewski z Warszawy oraz Mirosława Rosiejka z  WKPTG z Poznania. Kolega Wojciech Geło w okresie wiosennym dwa razy brał udział w weekendowych dyżurach, ale ze względów zdrowotnych zrezygnował z  dalszego pełnienia funkcji  zastępy kustosza.

Działalność Stacji Badawczej

13. kwietnia współorganizowano terenowe zajęcia dla studentów I roku Turystyki i Rekreacji Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie pod kierownictwem dra Wojciecha Krukara, dra hab. Piotra Łopatkiewicza, prof. PANS oraz dra Rafała Kapicy. Ćwiczenia odbyły się w BdPN, w leśnictwie Górny San na trasie: Bukowiec - Sianki - Opołonek.

15. czerwca kustosz wziął udział w wyjeździe badawczym na Ukrainę, której celem było uzupełnienie materiałów dotyczących dawnych mieszkańców Ustrzyk Górnych, a zbieranych przez dra Wojciecha Krukara.

27. czerwca kustosz ze względu na niepewne warunki pogodowe wspomógł, jako przewodnik górski wycieczkę dla dzieci orgaznizowaną w ramach półkolonii PTSM w Krośnie na trasie Przeł. Wyżna – Schron na Poł. Wetlińskiej – Brzegi Górne.

Pozyskano  dla Ośrodka nowe eksponaty na ekspozycję tj.:

- huculiana od kolegi Roberta Kubita z Krosna w formie depozytu czasowego,

- krzyże z nieistniejącej cerkwi w Ustrzykach Górnych (zostały przejęte z depozytu czasowego z cerkwi w Bystrem koło Czarnej za sprawą kolegi Bogdana Augustyna działacza bieszczadzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami)

- schemat starego schroniska PTTK w Ustrzykach Górnych dar Marii i Marka Hartmanów z Sanoka

- pamiątki wojenne ( 9 szt.) – depozyt od kolegi Wojciecha Kuźmińskiego z Krosna

- makieta cerkwi w Ladomirowej wykonanie i dar kolega Adam Kucharski

- tablica ze schematem szlaków turystycznych BdPN i tabliczki szlaku konnego oraz ścieżki przyrodniczej dar kolegi Franciszka Adamczyka i koleżanki Karoliny Kiwior

- cegła z ruin obserwatorium na Popie Iwanie – dar kolegi Zbigniewa Rajsa z Krosna

- zdjęcia do gablot ekspozycyjnych: „Teatr huculski z generałem Zamorskim” dar Leszka Rymarowicza z Towarzystwa Karpackiego, „Strażnicy Graniczni w Beniowej” dar Bogusława Kochanowicza, „kierownicy schroniska w Ustrzykach Górnych” dar Marii i Marka Hartmanów

Nowe eksponaty w większości już zostały udostępnione zwiedzającym.

Prowadzone były konsultacje z pracownikami Straży Granicznej w Stuposianach i Ustrzykach Górnych dotyczące projektu oznaczenia dawnych placówek SG na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego.

Przeprowadzono wywiady historyczne z osobami żyjącymi kiedyś i pracującymi w Ustrzykach Górnych tj.:

- Ryszard Kaczmarek z Wrześni, urodzony i do 1937 r zamieszkały w Ustrzykach Górnych,

- Maria Hartman z Sanoka, kierowniczka schroniska w Ustrzykach Górnych w latach 1960-68,

- Grzegorz Wolański z Ustrzyk Górnych, emerytowany leśnik.

Na podstawie wywiadu z Ryszardem Kaczmarek i przy bardzo dużej pomocy jego rodziny opracowano obszerny materiał wspomnieniowy.

W ramach działalności wydawniczej opracowany materiał wydano drukiem w formie biuletynu okolicznościowego pt. „Historie z Zielonego Domku”.

Do biblioteczki Ośrodka pozyskano nowe materiały tzn.:
- Andrzej Wesół z Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK Rzeszów przekazał 110 szt. różnego rodzaju przewodników, 43 broszury i różnych materiałów reklamowo – promocyjnych o tematyce turystycznej
i krajoznawczej oraz 33 mapy,

- Edward Marszałek podarował kilka autorskich książek o tematyce leśnej i bieszczadzkiej,

- Adam Kucharski – przekazał 75 szt. książek i broszur

- BdPN przekazał pakiet materiałów promocyjnych (książki, broszury, ulotki) na użytek ośrodka. Część materiałów przeznaczono do zasobu bibliotecznego, a inne służyły turystom odwiedzającym ekspozycje.

W miarę możliwości w czasie dyżurów ewidencjonowano księgozbiór i opieczętowano część księgozbioru nową pieczątką biblioteki.

Działalność promocyjna.

2. stycznia został wyemitowany w TVP 3 odcinek programu „Odkryj regiony” zrealizowany przez TVP Rzeszów gdzie zaprezentowano m.in. nasz Orodek. Wszystkie odcinki tej serii są dostępne na platformie internetowej TVP Rzeszów.

Kustosz Witold Grodzki przeprowadził dwie prelekcje w Sanoku oraz Krośnie na temat historii i funkcjonowania Ośrodka.
7. września w Sromowcach Niżnych na 55 Ogólnopolskim Zlocie Przodowników Turystyki Górskiej w ramach tzw. Wieczoru wschodniokarpackiego wygłosił prelekcję: „Wschodniokarpacki Ośrodek Turystyki Górskiej Zielony Domek w Ustrzykach Górnych”.

Kustosz brał udział w uroczystym zakończeniu LX Centralnego Rajdu Turystycznego Wojska Polskiego na Orientację w Ustrzykach Górnych.

Od wakacji do końca sezonu w ramach reklamy każdy turysta odwiedzając ekspozycję otrzymywał darmowy numerowany pamiątkowy bilet, którego fundatorem było Wydawnictwo Ruthenus Rafała Barskiego z Krosna.

W okresie wakacji w Ośrodku funkcjonował Terenowy Referat Weryfikacyjny.   Promowano zdobywanie GOT, potwierdzano odbywanie wycieczek i je weryfikowano. Łącznie przyznano 48  GOT w różnym stopniu.

W czasie dyżurów oprócz udostępniania zbiorów i weryfikacji GOT wykonywane były bieżące prace gospodarcze. Przede wszystkim po wymianie 5 szt. okien przeprowadzono prace wykończeniowe.   Kolega Grzegorz Guzik własnoręcznie we współpracy z kolegą Wojciechem Guzikiem z Głowienki dokonali wykończenia dekoracyjnego wewnętrznych szpalet okiennych w izbach muzealnych. Pozostałe wykończenia wewnętrzne jak i zewnętrzne wykonał we własnym zakresie kustosz. Nad całością działań związanych z wymianą okien czuwał i  nadzorowali kustosz Witold Grodzki oraz kolega Grzegorz Guzik.

Ponadto poprawiono nawierzchnię części chodnika przed wejściem do części muzealnej.  Przeprowadzano regularne koszenie trawników wokół budynku. W dalszym ciągu przycinane były gałęzie drzew i krzewy wokół ogrodzenia, dzięki czemu wyraźnie poprawia się widoczność Ośrodka od strony drogi. Rozpoczęto prace przy rekompozycji zieleni wokół ośrodka. Koleżanki: Barbara Trzaskowska i Ewa Skotnicka po konsultacji z kustoszem zlikwidowały nasadzenia pod ścianą od strony Hotelu Górskiego, a rośliny przesadziły na rabatę pomiędzy chodnikiem a ogrodzeniem. Docelowo zieleń ma zostać odsunięta od ścian budynku ze względu na zacienienie i podwyższoną wilgoć.

Pomocą w działalności Ośrodka jak zawsze służył personel i zarządzający Hotelem Górskim PTTK w Ustrzykach Górnych.